Referandum Sonrası Dolar Düşmüştü Tekrar Hareketlendi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Doların ne olacağını fiyatlandırmak artık neredeyse imkansız hale geldi. Dolar iç piyasalardaki hareketlenme ya da dışardaki değişimlerle birlikte sürekli olarak fiyatlanmakta. Özellikle referandumun doların yükselmesiyle ilgili olarak önemli değişimlere neden olacağı düşünülürken dolar bu haftayı yükselişle açtı. Referandum öncesi düşmekte olan doların fiyatlandırmaya hareketli başlaması tekrar yükseleceğinin habercisi gibi duruyor.

Euro/TL ise en düşük 3.8610 seviyesini görürken, en yüksek 3.9024 seviyesinden işlem gördü. Euro kuru şu dakikalarda 3.9013 seviyesinden işlem görüyor.

“DOLARDA DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYORUZ”

KapitalFX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Referandum sonucu öngörülere paralel gerçekleşti. Nitekim dolar/TL’de Asya işlemlerinde ilk tepki olarak düşüş görüyoruz. Yarın da Türkiye ve Avrupa piyasalarının açılmasıyla dolar/TL’de 3.60’ın altına hareket olacaktır. Yarınki açılışta borsaya da alım gelmesini bekliyorum. BIST-100 Cuma günü 90,000 civarından kapamıştı, 91,000 seviyesinin üzerine hareket görebiliriz. Bu yılki zirve 91,800 seviyesi, oraya hareket olacaktır ve zirvesini yenilemesi de zor olmaz” dedi.

Erkan değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Ancak bunlar kısa süreli etkiler, zira borsada yükseliş yabancı için satım fırsatı olur, dolar/TL’nin de 3.50’nin altına inmesi zor, piyasanın ekonominin gerçeklerine dönmesi çok zaman almaz.”

“ERKEN SEÇİM İHTİMALİNİN ORTADAN KALKMASI PİYASALAR İÇİN OLUMLU”

“Piyasalar için iyi olan unsur; erken seçim ihtimalinin artık ortadan kalkması. Diğer yandan son dönemdeki ilişkiler göz önüne alındığında AB tarafından gelecek yorumlar önemli olacaktır. Orta-uzun vadede piyasalar artarak devam eden jeopolitik sorunlar ve yüksek enflasyon, artan işsizlik, düşük büyüme gibi unsurlara yüzünü dönecektir. Son dönemde alınan önlemler yapısal reformlardan ziyade kısa vadede ekonomiyi destekleyici ihtiyati önlemler. Dolayısıyla TL varlıklarda uzun vadede değer kaybı eğilimi olacaktır.

Öte yandan referandum un yüzde 51 gibi az bir oranla geçmesi ve hayır oylarının da yüksek olması nedeniyle siyasi tansiyonun da çok düşeceğini sanmıyorum, bunun sosyal sonuçları olacaktır.”