Öğretmenliği Bıraktı Kurduğu Barınakta 400 Köpeğe Bakıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Tekirdağ’da yaşayan 48 yaşındaki Reyhan Karagözler, öğretmenliği bırakıp, veteriner teknikerliği eğitimi aldıktan sonra oluşturduğu ve ‘Melek Barınağı’ adını verdiği barınakta çoğu engelli ve felçli olan 400 köpeğe bakıyor.

KENDİNİ FELÇLİ KÖPEKLERE ADADI

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde yaşayan Reyhan Karagözler, kendisini engelli ve felçli bakıma muhtaç köpeklere adadı. Evli ve bir çocuk annesi Karagözler, İngilizce öğretmenliğinden 6 yıl önce istifa ettikten sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde veteriner teknikerliği okudu.

 KENDİ İMKANLARIYLA ÇİFTLİK KURDU

Daha sonra kendi imkanlarıyla bir köpek çiftliği oluşturan Karagözler, bir süre sonra bu çiftliğin hayvanların bakımında ve barınmasında yetersiz kalması üzerine bu kez Muratlı İlçesi karayolu üzerinde büyük bir barınak oluşturdu. Burada hayvanseverlerin de desteğiyle barakalar kuran Reyhan Karagözler’in barınağını öğrenenler Van, Trabzon, Adana, Afyonkarahisar, İstanbul’un da aralarında bulunduğu şehirlerden bakıma muhtaç köpekleri göndermeye başladı. Barınaklardaki büyük bölümü engelli ve felçli köpek sayısı da yaklaşık 400’e ulaştı.

“ONLAR BENİM ÇOCUKLARIM”

Gününü köpekler için oluşturduğu barınakta geçiren ve onların bakımlarını yapıp, karınlarına doyuran Reyhan Karagözler, “Kendi imkanlarımla 400 köpeğe bakıyorum. Ben 6 yıl önce bu barınağı açtım. İngilizce öğretmeniydim, mesleğimi bırakarak bu işe başladım. Çocukluğumdan beri kedilerle köpeklerle büyün hayvanlarla iç içeyim. Engelli köpeklere bakmayı tercih ettim. Küçük bir yer açtım. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden özellikle engelli köpekler geldi. Onlara bakmaya başladım ve sayımız 400’e yaklaştı. Buradakilerin yarıya yakını sokakta yaşayamayan köpekler. Onlar benim çocuklarım. Aynı bebek gibi. Mama verirseniz yiyorlar su verirseniz içiyorlar. Tamamen sizlerin bakımına muhtaçlar” dedi.

TEDAVİLERİNİ YAPMAK İÇİN EĞİTİM ALDI

Bir yardımcısı bulunduğu ve hayvanlara onunla birlikte zor şartlarda baktıklarını anlatan Karagözler, “Sularını dolduruyorum. Yemeklerini veriyorum. Tedavilerine yardımcı olabilmek adına ikinci üniversitemi, veterinerlik teknikerliğini okudum. Bu sene bitirdim. Küçük tedavilerini artık kendim yapıyorum. Tedavileri, bakımları, altlarının temizlenmesini kendim yapıyorum. Buranın desteklenmesi lazım. Yarın bir gün bana bir şey olursa bunca çocuk açıkta kalır. Buranın sistemli bir hale gelmesi lazım. Eski araziden, yeni araziye çıktım. Burada yapılanma eksiği var. Kafeslerin üzerlerinin kapatılması lazım. Kulübe eksiğim var. Daimi bir mama eksiğim var. Burasının adı Melek Barınağı. Adı önemli değil burayı finanse eden her firmanın adını verebilirim” dedi.

ORTALAMA 8 BİN TL GİDER

Karagözler, kurduğu barınakta bulunan yaklaşık 400 köpeğin ortalama aylık giderinin 8 bin TL olduğunu belirterek, “İki bin lirası kira gideri. Bin lira elektrik, bin lira su parası geliyor. Günde 600 ekmek dağıtıyorum. Veteriner giderlerimiz de var. Birçoğunu kendi cebimden karşılıyorum” diye konuştu.