Kaktüsler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN), dünyadaki kaktüslerin yaklaşık 3’te 1’inin yok olmak üzere olduğunu belirtti.

“Nature Plants” dergisinde yayımlanan çalışmada, kaktüs türlerinin, vahşi yaşam alanlarının tarım alanlarına dönüştürülmesi, kentsel gelişim, koleksiyonculuk ve ticaret için kullanılması dolayısıyla risk altında kaldığı ifade edildi.

Araştırmada, incelenen bin 478 tür kaktüsün, yüzde 31’inin tükenmekte olduğu bildirildi.

Rapora göre, yok olma tehlikesi yaşayan kaktüsler, Brezilya’nın güneyindeki Rio Grande do Sul’den Urugay’ın kuzeyi ve Meksika’nın Queretaro, San Luis Potosi, Oaxaca ve Puebla kentlerine kadar Amerika kıtası genelinde bulunuyor.

Ulusal Özerk Meksika Üniversitesi’nde (UNAM) botanik bahçeler kaktüs sorumlusu Salvador Arias de ülkedeki 700 tür kaktüsün üçte birinin ciddi risk altında olduğunu söyleyerek, bunda bitki ve hayvanların yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve kaktüslerin Avrupa’ya ihraç edilmek üzere izinsiz toplanmasının en büyük tehdidi oluşturduğunu kaydetti.

Arias, yetkililerin sorunla mücadelede gayret gösterdiğini, ancak etkin sonuç alınabilmesi için daha fazla kaynak ve eğitime ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Bilim adamları, kaktüslerin, flora ve faunanın gıda ve su kaynağı olarak çöl ekosistemindeki önemine dikkati çekiyor.

Kaktüsler, aynı zamanda, yerel halk için besin ve yapı malzemeleri kaynağı olarak kullanılıyor.