Fındık Üreticilerine Yüksek Oranlarda Destek Sağlanacak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Fındık fiyatlarındaki düşüş sonrasında fındık üreticisine destek olmak amacıyla fındık fiyatlarının yükselmesinden ziyade üreticiye destek olunması yönünde çalışmalar başlatıldı. Üstelik fındık üreticisine büyük miktarlarda bir ödenek hazırlanarak tüm bu ödeneceğin fındık üreticisi için kullanılması bekleniyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği  tarafından fındık için 3 nisan 2017 tarihinden itibaren üreticilerine fındık desteği  ödemesi yapılmak üzere 1 milyar tl ye yakın bir miktar hazır olarak tutuluyor. TZOB yönetim kurulu ve Ordu Ziraat Odaları’da konuyla ilgili olarak gerekli açıklamaları yaparak fındık üreticisine gerekli desteğin sağlanacağını açıkladı.

“800 MİLYON LİRA YATIRIM YAPILACAK”

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 yılı alan bazlı destek ödemesinin gelecek ayın ilk haftasından itibaren ödenmeye başlanacağını söyledi. Fındık üreticilerinin kimlik numaralarının son rakamına göre parasının Ziraat Bankası aracılığıyla hesaplara yatırılacağını bildiren Arslan Soydan, “Üreticilerimize dekar başına 170 lira ödeme yapılacak. Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin fındık üreticisi var. 3 Nisan’dan itibaren fındık üreticilerimizin hesaplarına, alan bazlı gelir desteği ödemesi kapsamında yaklaşık 800 milyon lira yatırılacak.” diye konuştu.

“DESTEK ÖDEMESİ TAM ZAMANINDA YAPILIYOR”

Ödemenin fındık üreticilerine adeta “ilaç gibi” geleceğini dile getiren Soydan, “Çünkü fındık bahçelerinin baharda bakımının yapılması gerekiyor. Üreticilerimiz destekleme parasıyla bahçesinin gübresini atacak, bakımını gerçekleştirecek. Bu açıdan bakıldığında destekleme ödemesi tam zamanında yapılıyor.” ifadesini kullandı.

“PİYASAYI CANLANDIRACAĞINA İNANIYORUM”

Arslan Soydan, Ordu genelinde 120 bin üreticinin desteklemeden faydalanacağına dikkati çekerek, Ordulu üreticilere ödenecek miktarın yaklaşık 300 milyon lira olacağını kaydetti. Ordu’nun ardından en çok desteklemenin Giresun, Düzce, Sakarya ve Trabzonlu fındık üreticilerine verileceğine işaret eden Soydan, “Bu paranın piyasayı da canlandıracağına inanıyorum. Sadece fındık üreticilerimiz değil, tüm esnafımız bu desteği dört gözle beklemektedir. Bu destek esnafımızın işini hareketlendirecek. Esnaf bu para sayesinde alacaklarını tahsil edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

HÜKÜMETE TEŞEKKÜR ETTİ

Fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteğinin 2009 yılından bu yana verildiğini anımsatan Soydan, üreticileri yalnız bırakmayan hükümet yetkililerine teşekkür etti.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -