En Yaşlı Fil Satao’nun Cansız Bedeni Bulundu

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Türünün son örneklerinden büyük dişli Afrika fili Sata’nun cansız bedeni ulusal parkta bulundu. Koruma yetkilileri, Satao’nun yasadışı avlanma sonucu öldürüldüğünü tahmin ederken, filin cansız bedenin Ocak ayında bulunduğu ancak açıklamanın dün gerçekleştiği belirtildi.

KITANIN EN BÜYÜK VE YAŞLI FİLİYDİ

Kıtadaki en büyük ve yaşlı fillerden Satao’nun cansız bedeni Tsavo Ulusal Parkı sınırına yakın bir noktada bulundu.

50 yaşındaki filin zehirli ok ile öldürüldüğü tahmin edilse de henüz ölüm nedeni resmen açıklanmadı.

”ÇOK SAYIDA KURAKLIĞI ATLATTI”

AFP’ye konuşan Tsavo Vakfı’nın başkanı Richar Moller “Gerçekten çok üzgünüm” açıklamasında bulundu. Moller, “Bu fil, kolaylıkla yaklaşılabilen, kolayca bulunabilen yaşlı bir fildi. Diğer fillerin yerini görmek bu kadar kolay değil. Çok sayıda kuraklığı ve yasadışı avlanma girişimini atlatmayı başarmıştı.” dedi.

DİŞLERİ ÇALINMADAN ULAŞILDI

Park yönetimi, Kenya’daki vahşi yaşam yetkililerinin park görevlileriyle birlikte Satao’nun dişleri çalınmadan önce hayvana ulaşmayı başardığını ve çalınmalarını engellendiğini belirtti.

Satao’nun dişlerinden biri 51.5, diğeri de 50.5 kilo ağırlığındaydı.

AVCILAR GÖZALTINA ALINDI

Yetkililer olayın farkına varır varmaz “yasadışı avlanan çeteyi” parkın derinliklerine kadar kovalayarak gözaltına aldı.

Park görevlileri, avcıların yanında üç yay, 12 zehirli ok ve bir Kalaşnikof silah bulunduğunu açıkladı:

“Bu kayıp bizim için çok üzücü olsa da Satao’nun dişlerinin çalınmadan bulunabilmesi üzüntümüzü azalttı. Böylece fildişlerinin yanlış ellere düşüp yasadışı fildişi piyasasının güçlenmesinin önüne geçtik.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -