Cari Açıktaki Düşüş Dezenflasyon Sürecine Katkı Sağlayacak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada cari açıkla ilgili bilgiler paylaştı. Şimşek, cari açığın milli gelire oranının yılın ilk çeyreğinde yüzde 3’ün altına gerileyeceğini belirterek bu durumun dezenflasyon sürecine de katkı sağlayacağını vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açığın milli gelire oranının yılın ilk çeyreğinde yüzde 3’ün altına gerileyeceğine işaret ederek, “Bu yılı, Orta Vadeli Program’da (OVP) yüzde 3,1 olan öngörümüzden daha düşük ve sürdürülebilir cari açık seviyesine yakın bir oranla tamamlamayı bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

“DEZENFLASYON SÜRECİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Şimşek, sosyal medya hesabından ocak ayı ödemeler dengesi verilerine ilişkin paylaşım yaptı. Ocak ayında yıllık cari açıktaki iyileşmenin, geçen yılın mayıs ayına göre 22,6 milyar dolara ulaştığını aktaran Şimşek, şunları kaydetti:

“Şubat ayında da devam eden dış ticaret açığındaki düşüşle, ilk çeyrek sonunda cari açığın milli gelire oranı yüzde 3’ün altına gerileyecektir. Bu yılı OVP’de yüzde 3,1 olan öngörümüzden daha düşük ve sürdürülebilir cari açık seviyesine yakın bir oranla tamamlamayı bekliyoruz. Bu performans makro finansal istikrarı güçlendirerek dezenflasyon sürecine de ilave katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.