Oğlu İçin Yaptığı Model Uçakları Şimdi Yurt Dışına Satıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Samsun’da bir kamu kurumunda memur olarak çalışan, oğluna yaklaşık 4 yıl önce uzaktan kumandalı model uçak alan 52 yaşındaki Cihan Alsoy, uçururken düşen kanadı kırılan uçağı tamir edebilmek için internette araştırma yaptı. Araştırmalarında tamirle ilgili bilgiler edinen Alsoy’un model uçak yapımı da ilgisini çekti. Evinin bodrum katını atölye haline getiren Alsoy, oğlu için çeşitli tip ve ebatlarda model uçaklar yaptı.

YAPTIĞI MODEL UÇAKLARI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINCA TALEPLER GELDİ

Yaptığı model uçakları sosyal medyada paylaşan Alsoy’a zamanla siparişler gelmeye başladı. Alsoy, talep üzerine yaptığı model uçaklardan bazılarını yurt dışına gönderdi.

Alsoy, AA muhabirine, vakit geçirmek ve oğlunun havacılık sevgisini ilerletmek amacıyla başladığı model uçak yapımında kendisini geliştirdiğini söyledi.

ELEKTRİKLİ VE BENZİNLİ MODEL UÇAK ÜRETİYOR

Zamanla her model ve ebatta uzaktan kumandalı model uçaklar ile drone yapar hale geldiğini dile getiren Alsoy, ahşap ve hafif plastik malzemeden elektrikli ve benzinli model uçaklar geliştirdiğini belirtti.

Boş zamanlarında yaptığı model uçakları havacılıkla ilgili sosyal medya sitelerinde paylaştığını aktaran Alsoy, şöyle devam etti:

“Hem Türkiye’den hem de Azerbaycan, Cezayir, Gürcistan, Fas, Suudi Arabistan gibi ülkelerden model uçak talebinde bulunanlar oldu. Fas, Suudi Arabistan ve Cezayir’e gönderdim. Model uçaklara çocuklardan daha çok yetişkinler ilgi gösterdi. Uçaklar, özelliklerine göre 50 kilometre uzağa kadar gidebiliyor.”

“FİYATLARI 8 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR”

Evinde oğluna yaptığı 30 civarında model uçak bulunduğunu anlatan Alsoy, “Arkadaşlarımın çocukları ile öğrencilere de model uçak yapımını öğretiyorum. Yaptığımız model uçakları birlikte uçuruyoruz.” dedi.

Alsoy, hobi amaçlı olarak yaptığı uçakların maliyetinin 500 liradan başladığını, modeli ve ebadına göre 8 bin liraya kadar çıkabildiğini kaydetti.