Hong Kong’ta polis göstericilere plastik mermiyle müdahale etti

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesine ilişkin tartışmalı yasa tasarısını protesto gösterileri geniş katılımla sürüyor. Polis göstericileri dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Hong Kong polisinin uzun yıllardır ilk kez plastik mermi kullandığı müdahalede en az 22 gösterici yaralandı.

Protestocular bazı hükümet binalarının çevresindeki ana yolları kapadı, bazı göstericiler ise polise tuğla fırlattı. Hong Kong hükümetinin tartışmalı yasa hakkındaki son kararını 20 Haziran’da vermesi bekleniyor. Ancak Yasama Konseyi (LegCo) tasarı hakkında bugün yapılması beklenen ikinci toplantısını erteledi. Çin yanlısı olan LegCo toplantının daha sonra yapılacağını belirtti ancak tarih vermedi.

PROTESTOLAR ZAMAN ZAMAN ÇATIŞMAYA DÖNDÜ

Katılım yoğun olsa da bugüne kadar büyük oranda sakin geçen protesto, göstericilerin hükümet binalarına yaklaşmak istemesi üzerine zaman zaman polisle çatışmaya döndü.

Polis göstericileri durdurabilmek için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Polisin hükümet binaları çevresinde üzerinde “Uyarı! Göz yaşartıcı gaz” yazan plastik barikatlar kurdu. Yasama Konseyi binasında bulunan BBC muhabiri Gabriel Gatehouse polisin bina etrafında barikat oluşturduğunu, bir polisin olaylarda yaralandığını bildirdi.

YASA TASARISI İPTAL EDİLENE KADAR SOKAKLARI TERK ETMEYECEKLER

Bölgeden gelen görüntülerde protestocuların da polise trafik konisi gibi cisimler attıkları görülürken, South China Morning Post gazetesine konuşan Komiser Stephen Lo Wai-chung, protestocuları durdurmak için silah kullanmaktan başka şansları kalmadığını savundu. Uluslararası haber ajanslarına konuşan bazı protestocular ise yasa tasarısı iptal edilene kadar sokakları terk etmeyeceklerini söylüyor.