Ev Sahiplerinin Talepleri Bitmek Bilmiyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İstanbul’da yüksek fiyatlarla evini kiraya vermek isteyen ev sahipleri, alacaklarını garanti altına almak için yeni şartlar ortaya koymaya başladı. Bir ilan sitesinde kiraya verilmek istenen evin şartları arasında eve talip olacak kişilerden maaş bordrosu, kredi notu gibi bilgiler istenmesi pes dedirtti. Uzmanlar, kiracıların böyle bilgileri ev sahiplerine vermek gibi bir zorunluluklarının olmadığını ifade ediyorlar.

Son günlerde kümes kadar evlere yüksek kiralar isteyen ev sahiplerinin haberleri sıklıkla gündeme gelirken bazı ev sahiplerinin kiracılardan akla gelmeyecek belgeler istedikleri ortaya çıktı!

KİRACILARDAN MAAŞ BORDROSU VE KREDİ NOTU GİBİ BELGELER İSTENDİ

İstanbul’da yüksek fiyatlarla evini kiraya vermek isteyen ev sahipleri, alacaklarını garanti altına almak için yeni şartlar ortaya koymaya başladı. Kiralık ilanı veren bazı ev sahiplerinin, maaş bordrosu, kredi notu gibi kriterler tepkilere neden oldu. Ev sahiplerinin yaptırımla karşı kaşıya kalabileceğini hatırlatan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Ağaoğlu, “Hukuka aykırıdır bu. Kimse kimsenin maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. Bu bilgileri vermek zorunda değiller” dedi.

Son zamanlarda kiralık ev sayısındaki düşüş ve fiyatlardaki artış, kiralık ev arayan vatandaşların ev bulmasını zorlaştırdı. Bu zorluğa bir de ev sahibi ve emlakçıların ilanlara yazdığı şartlar eklendi.

İlanlarda medeni durumdan maaş bordrosuna, meslekten, kredi notuna kadar kadar yeni şartlar sıralandı. Bunlara ek olarak 1 ya da 6 aylık peşin kira şartı ya da en az 2-3 depozito gibi şartlar ise şimdi ev arayanları, daha da zor durumda bıraktı. Başakşehir’de bulunan bir ev ilanında; kiracının kredi notu ibraz etmesi zorunlu tutulurken, Beşiktaş’ta bulunan bir başka kiralık evden ise 4 aylık peşin kira, 2 depozito, 1 yıllık aidatın peşin ve 30 bin liralık senet alınacağı ilan şartlarında yer aldı.