Dolar Ve Altın Geriledi, Petrol Yükseldi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

ABD Merkez Bankasının (FED) dün açıklanan haziran ayı toplantı tutanaklarının ardından uluslararası piyasalarda, dolar/TL 2,93’ün, altının gramı ise 129 liranın altına indi. Brent petrolün varil fiyatı ise 49 doları aştı.

SATIŞ DALGASI YATIŞTI

Dün akşam açıklanan Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) geçen ay gerçekleştirdiği toplantı tutanaklarının, yetkililerin faiz artırımının zamanlaması konusunda ikiye ayrıldıklarını ortaya koyması ise yatırımcı risk iştahını desteklerken, küresel hisse senedi piyasalarında gözlenen satış dalgasını yatıştırdı.

DOLAR 2,92 LİRA

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle uluslararası piyasalarda dün 96,496 ile bir haftanın en yüksek seviyesine çıkan dolar endeksi, bugün 96,1 seviyelerinde dengelendi. Dolar/TL ise dün uluslararası piyasalarda 2,9555’i görmesi sonrasında bugün 2,93’ün altına inerek 2,9280’e kadar geriledi.

ALTININ ONSU BİN 357 DOLAR

Uluslararası piyasalarda altının onsu dün 1.375,27 dolarla 2,5 yılın zirvesini görmüş, günü ise bu seviyeden gelen kar satışlarının etkisiyle 1.363,87 dolardan kapatmıştı. Altının onsu bugün ise 1.357 dolar dar bandında hareket ediyor.

dolar-ve-altin-geriledi-petrol-yukseldi_x_8592065_2056_z1[1]

GRAM ALTIN 127 LİRA

Gram altın ise tatil dolayısıyla işlem hacminin düşük olması ve ons fiyatındaki yükselişin etkisiyle dün 130 liranın üzerini görse de bugün 127 liradan işlem görüyor.
Analistler, küresel piyasalarda artan belirsizliklerle yükselen altında kar satışlarının görülebileceğine işaret ederek, cuma günü açıklanacak ABD istihdam verilerinin yön açısından belirleyici olacağını dile getiriyor.

BRENT PETROL 49,15 DOLARI GÖRDÜ

Brent petrolün varil fiyatı, arza ilişkin gelişmeler ve küresel piyasalarda azalan risk iştahının etkisiyle 50 dolar seviyelerinden düşüşe geçerek 47,52 dolara inmiş ve böylece iki günde yüzde 5 değer kaybetmişti.

Dün ise FOMC tutanaklarıyla yükselişe geçen ve 50 günlük ortalamasının da geçtiği 48,8 doların üzerinde kapanış gerçekleştiren Brent petrolün varil fiyatı, bugün de yükselişini sürdürdü ve 49,15 doları gördü.

YÜKSELİŞİN NEDENİ ABD’NİN PETROL STOKLARININ DÜŞMESİ

Analistler, petrol fiyatlarındaki yükselişte FOMC tutanaklarının yanı sıra ABD Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan petrol stoklarındaki düşüşün etkili olduğuna işaret ederek, teknik açıdan Brent petrol için 48,8 doların destek konumuna geldiğini, 49,2 doların üzerinde 49,9 doların direnç konumunda bulunduğunu ifade ediyor.

FOMC tutanaklarında, üyelerin çoğu, ciddi ekonomik ve finansal şoklar yaşanmaması ve gelen verilerin beklentileri karşılaması durumunda faiz artışına gidilmesinin uygun olacağını öngörmüş, bazı üyeler ise ekonomik şartların yakın vadede faiz artışına izin vereceğinden emin olmadıklarını belirtmişti.