Çatı İşçileri Dondurucu Soğukta Ekmeğini Arıyor

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Van’ın Gürpınar ilçesinde hava sıcaklığının gece sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü çatı işçileri, dondurucu soğuğa rağmen ekmek parası peşinde koşuyor.

Kış mevsiminin oldukça sert geçtiği Gürpınar ilçesinde çatı işçileri, dondurucu soğuğa rağmen evlerine ekmek parası götürmek için çaba sarf ediyor. İşçilerin arasında, üniversite mezunu olup iş bulamadığı için çalışmak zorunda olan da var.

“ÜNİVERSİTE MEZUNUYUM İŞ BULAMIYORUM”

Çatı işçilerden üniversite mezunu Mehmet Salih Yılmaz, iş bulamadığı için 5 yıldır çatı işçiliği yapıyor. Soğuk havaya rağmen evine ekmek götürmek zorunda olan Yılmaz, “Hepimiz evliyiz. Benim iki çocuğum var. Bu işten ekmek parası kazanıyoruz. Soğuk havalarda tenekede yaktığımız ateşte ısınıyoruz. Soğuktan şikayetçi değiliz. Yeter ki iş olsun evimize aşgötürelim. Hayatımızı bir şekilde devam ettirmek zorundayız.” dedi.

TENEKELERİN İÇİNDE ATEŞ YAKARAK ISINMAYA ÇALIŞIYORLAR

Hava sıcaklığının gece sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü ilçede yeni binalar ile fırtınadan zarar gören binaların çatılarını yapan işçiler, açık havada tenekelerin içinde ateş yakarak ısınmaya çalışıyor.

“ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN EVİME EKMEK GÖTÜRMEM GEREK”

İşçilerden 5 çocuk babası Haci Yılmaz, yaklaşık 15 yıldır ekmek parası için binaların çatılarını yaptığını söyledi. Kış mevsiminde genellikle çalışmayı tercih etmediklerini ancak bazen mecbur kaldıklarını anlatan Yılmaz, “Geçim derdi olunca soğuğa aldırmadan çocuklarımın rızkı için çalışmak zorunda kalıyorum. Evde ekmek bekleyen bir ailem var. Çocuklarımın okul ihtiyaçları var. Şartlar ne olursa olsun bir şekilde onların ihtiyaçlarını karşılamalıyım. Bu yüzden soğuk hava bazen çok önemli olmuyor.” dedi.

10 DAKİKA ÇALIŞIP 20 DAKİKA ISINIYORUZ

İşçilerden Haci Yılmaz, soğuk havanın kendilerini oldukça zorladığını, bu nedenle ateş yakarak ısınmaya çalıştıklarını ifade etti. Ateş yakmadan çalışmanın mümkün olmadığını vurgulayan Yılmaz, “Hava çok soğuk. 10 dakika çalışıyoruz 20 dakika ateşte ısınıyoruz. Bu şekilde yapmasak ellerimiz uyuşuyor ve iş yapamaz hale geliyoruz. Çünkü çatılar buz kesiyor. Malzemelere çıplak elle dokunamıyorsunuz.” diye konuştu.