Biden: Türkiye’ye F-16 Satmamız Gerekiyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Madrid’deki NATO zirvesinde konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Biden, “Türkiye’ye F-16 uçaklarını satmamız ve modernize etmemiz gerekli. Bunun tersi çıkarımıza değil. F-16 jetlerinin modernizasyonu konusunu da çözmemiz gerekiyor. Ben pozisyonumu değiştirmedim. Kongre’nin onayı gerekiyor bunu da alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi’nde dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında 1 saat 10 dakika süren bir görüşme gerçekleşti. Dünyanın kilitlendiği bu zirveden çıkan en önemli kazanımlardan biri hiç kuşku yok ki ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı oldu.

ERDOĞAN “KARARLI DURUŞUMUZDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ” DEMİŞTİ

Dün görüşme öncesinde yaptığı açıklamada Biden ile gerçekleşecek görüşmede F-16 meselesini konuşacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “F-16 meselesi şu anda hala masada, ortada yine bir oyalama taktiği gidiyor. Bunlar görüşülecek. Kararlı duruşumuzdan taviz vermeyecek, aynı şekilde yürüyüşümüzü sürdüreceğiz” ifadelerini kullanmıştı

“KONGRE’DEN ONAY KARARI ÇIKACAĞINA İNANIYORUM”

Bugün NATO zirvesinde basın mensuplarının karşısına geçen ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı açıklama ise Erdoğan’ın Türkiye adına görüşmeden olumlu kazanımlar elde ettiğini gözler önüne serdi. Gazetecilerin “Türkiye’ye F-16 satışı yapacak mısınız?” sorusuna yanıt veren Biden, “Türkiye’ye F-16 uçaklarını satmamız ve modernize etmemiz gerekli. Bunun tersi çıkarımıza değil. F-16 jetlerinin modernizasyonu konusunu da çözmemiz gerekiyor. Ben pozisyonumu değiştirmedim. Kongre’nin onayı gerekiyor bunu da alacağımızı düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Biden’ın yaptığı konuşmada soru-cevap bölümünden öne çıkan başlıklar ise şu şekilde;

Rusya’nın petrol ihracatı ile alakalı sınır getirme kararı aldınız. Bu üst sınırın ABD’deki petrol fiyatlarını aşağı çekebileceğini düşünüyor musunuz?

Sorunuzun ikinci kısmı aşağı çeker mi şeklinde. Savaş fiyatları yukarı çıktı. Tüm dünyadaki sürücüler bu savaşa bu parayı ödemeye daha ne kadar devam edecek. Rusya Ukrayna’yı alıp ötesine de geçmeye çalışıyor aslında. Biz NATO’yu güçlendirmeye devam edeceğiz. Dört bir yanda. Kısa zaman önce de bunu dile getirdim: Dünya’nın Rus petrolü için ödediği fiyata kısıtlama getirmemiz gerekiyor dedim. Sigorta sisteminden de çıkarmalıyız ki müşteri bulamasınlar demiştim. Şu anda petrolün fiyatı oldukça yüksek. Rusya bu yüksek fiyatlardan satmamalı. Bizim bir mekanizma üzerinde anlaşma yapmamız lazım. Bu sayede de benzinin fiyatını petrolün fiyatını aşağı çekmemiz lazım. Kongre içerisinde de bunu ortaya koydum. Petrol üzerindeki verginin alınmaması gerektiğini söyledim. Elbette eyaletler bu kararı verirse 1 dolarlık bir düşüş olacak galon başına. Gıda krizinin ortaya çıkma sebebi de Rusya’dır. Rusya Ukrayna’nın hububat ihracatına izin vermiyor. Bu yüzden gıda sıkıntısı var. Bunların da hepsinin fiyatlara etkisi var.

Ukrayna’ya ikinci tur yardımı neden yapıyorsunuz? Kazanamayacağını düşündüğünüz için mi?

Bu savaş yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor ancak er ya da geç bitecek. Bizim şunu sağlamamız lazım. Ukraynalıların ihtiyaçlarını karşılamaları için ihtiyaçları olanları vermemiz lazım. Yardımlarımız olacak. Bunun içerisinde savunma sistemleri de olacak.