kuşadası escort
‘Türkiye orta gelir tuzağına düşmekten kurtulacak’ | Haber Vezir En Güncel Haberler

‘Türkiye orta gelir tuzağına düşmekten kurtulacak’

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Mikro düzeydeki reformlarla Türkiye orta gelir tuzağına düşmekten kurtulacak, verimlilik artışı sağlayacak, katma değer zincirinde yukarı çıkacak ve rekabet gücünü artıracaktır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2016 yılı bütçesinin tümü üzerinde yapılan eleştirilere Hükümet adına yanıt veren Şimşek, hedeflerinin yeni nesil reformlarla Türkiye’yi yüksek gelir grubuna sokmak olduğunu, son bir-iki yılda çok kapsamlı yol haritası hazırladıklarını ve uygulamaya koyduklarını anlattı.

Reform gündemlerinin üç temel ayağı olduğunu hatırlatan Şimşek, “Bunlar sektörel dönüşüm, yani mikro düzeydeki reformlar, yapısal makro reformlar ve AB uyum sürecidir. Sektörel dönüşüm, olmazsa olmazımızdır. Bu noktada bin 250 civarındaki mikro tedbiri belirledik. 2016 yılında bu noktada büyük ivme kazanacağız. Mikro düzeydeki reformlarla Türkiye orta gelir tuzağına düşmekten kurtulacak, verimlilik artışı sağlayacak, katma değer zincirinde yukarı çıkacak ve rekabet gücünü artıracaktır” diye konuştu.

Yapısal makro reformların Türkiye’yi 4. sanayi devrimine hazırlayacağını kaydeden Şimşek, “Biz 4. sanayi devrimine dünyayla, gelişmiş ülkelerle aynı anda girmeyi sağlayacağız. Yeni nesil reformlar bu bağlamda çok önemlidir” dedi.

Mehmet Şimşek, son 10 yılda kadınların iş gücüne katılım oranının 10 puan arttığını, bu noktada gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi ülkenin Türkiye olduğunu anlatarak, “Bu olumlu bir gelişmedir ama yetersizdir. Çünkü kadınların iş gücüne katılım oranı hala AB normlarının oldukça altındadır. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde kadınların iş gücüne katılım oranını artıracak, eğitime erişimi sağlayacak düzenlemeleri, teşvikleri, destekleri güçlü bir şekilde hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Öğretmen Akademisi kurulacak

Eğitim reformuna değinen Şimşek, 2016 yılında öğretmen akademisini kurulacağını, eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılacağını anlattı.

Vergide adaleti sağlamak, vergiyi tabana yaymak, vergi gelirlerinin kalitesini artırmak için Gelir Vergisi Kanunu’nu hayata geçirmeleri gerektiğini belirten Şimşek, “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununu güncelliyoruz, performans bütçe sistemine geçiş için çalışmalarımızı yapıyoruz, harcamaların rasyonelleştirilmesi için çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi.

Yeni patent kanunu taslağını hazırladıklarını yakında Meclise sevk edileceğini ifade eden Şimşek, önümüzdeki dönemde Kalkınma Bankasını da yeniden yapılandıracaklarını bildirdi. 

AA

Sponsorlu Baglantılar

GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR
GALERİ
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • ece seckin
  • 2017 kiraz fiyatları
  • zara larsson
  • the walking dead 7 sezon ne zaman başlayacak
  • kıl çadır
  • adriana lima
  • kartel faizi hesaplama
  • ariana grande
  • förbix gts 35 yorumları
  • kamagra nasıl temin edilir